Tlak vs. hodnocení dětí

#motivace #deti #sport #hodnoceni #fitness #rust #tlak #inspirace #fotbal #hokej #tenis #umeni

385 Views , 15.11.2020


Tlak a výsledky u dětí  Kapitola I. Hodnocení výsledku

 

Hodnocení dětí po výkonu, během výkonu ať už sportovním, školním či uměleckým je extrémně důležitý. Jednak pro jeho další motivaci, pro rozvoj osobnosti tak pro jeho sebevědomí při dalším klání či vystoupení. 

 

Hodnocení dětí, které se dají najít společně s fotkou z turnaje na sociálních sítích, se dají rozdělit do dvou skupin. Hodnocení po vítězném zápase, turnaji či vyhraném tanečním vystoupení a na ty hodnocení, které končí neúspěchem. 

 

Vítězné hodnocení:

- Dnes super turnaj 1. místo porazili jsme všechny týmy.

- 2. místo jsme hrdí na naše kluky a holky

- Skvělého výsledku jsme dosáhli můžeme být pyšní na naše děti, protože jsme dovezli medaile.

 

Nevítězné hodnocení:   (Když se nepodaří mnohdy žádná zmínka nepřijde a nebo přijde zmínka následující).

 

- Zúčastnili jsme se skvělého turnaje, silné týmy nás prověřili a my si užili krásný den. Zahráli jsme si spoustu zápasů, ve kterých se nám na střídačku dařilo i nedařilo. To však není podstatné. Podstatné je, že jsou všichni zdraví a všichni si užili pěkný den.

 

Toto hodnocení zní skvěle, protože tam není zmínka o úspěchu. Úspěch nepřišel a mnohdy je to i aliby trenérů či rodičů, aby zamaskovali své vlastní zklamání. I výsledkově nevydařené vystoupení může být úspěšné. 

Výše popsané hodnoení, by mělo být napsáno i u výsledkově vydařeného turnaje.

 

Ale z pravidla se dočteme hodnoceních následujících:

- Skvělé první místo jsme obsadili na mezinárodním turnaji, kdy jsme dokázali porazit všechny soupeře. Kluci tam nechali vše, a můžeme být na ně popravu pyšní. 1. místo jen tak dál. 

 

Najednou zmizela zmínka o tom, že jsme prožili krásný den, že se nikdo nezranil, že děti na turnajích našli nové kamarády apod.. Najednou je tam zmínka jen o výsledku. 

 

Když skončí děti poslední, je to proto že se nesnažily? (Například malé děti dělají vše vždy naplno, neumí šidit). Je to důvod na ně být méně pyšný a hrdý? Je pouze první místo důvodem toho, aby dítě cítilo rodičovskou pýchu?

 

Málokdy se rodič chlubí svým dítětem, které stojí jen tak vzadu a tleská těm, co jsou na stupních vítězů. Mnohdy jsou tyto děti nešťastné, kvůli rodičům. Ten den, který se jim nepovedl výsledkově byl třeba plný nových emocí, nových zážitků a poznání a oni jsou vnitřně uspokojeni a šťastni. Avšak kvůli vedoucím, trenérům a rodičům musí držet své emoce na uzdě, protože pro mnoho z nás tyhle dětské pocity nejsou tak důležité jako výsledek. Důsledky se projeví v budoucnu, možná ve vzdálené budoucnosti, kdy bude například už dospívající jedinec, dospělí před závodem extrémně nervózní a nebudemu se cítit příjemně. Tento nepříjemný pocit opadne až po klání, které dopadne v jeho prospěch.

 

Že ty takový rodič nejsi? Pokud používáš takové hodnocení, jednoznačně jsi.. neznamená to, že jsi špatný rodič, prostě používáš jen to, co používali druzí na tebe. Je to jen k zamyšlení, nic osobního. Kdo chce, něco změní. Kdo nechce, ať si tvrdí, že tlak nevyvíjí. 

 

To co píšeme i vykládáme.. pokud to dítě nečte tak to určitě uslyší. 

I když vyhrajete turnaj, používejte hodnocení jako kdybyste skončili poslední, jen na závěr toho textu či slov zmiňte jen tak mimochodem, že vezete domů medaile. 

 

Jak tedy pracovat s tlakem na výsledek? Začněte hodnotit své úspěchy jinak.

Dnes jsme zmokli ale užili jsme si skvělý turnaj. Moc se nám líbila tamní atmosféra, kluci byli nadšeni z doprovodného programu, kdy využili skákací hrad, kde se seznámili s dalšími kluky ostatních týmů. Domů jedeme veselí, protože jsme si užili skvělý den.. no a pokud je neztratíme, tak přivezeme i medaile. Každopádně i když tam bylo dobré jídlo, jsme hladoví a těšíme se domů :)

Gallery